Deski tarasowe - drewno czy kompozyt?

 

Wybór pomiędzy deskami kompozytowymi oraz drewnianymi jest dość trudny i nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z tych materiałów jest lepszy. To tak jakby ktoś nas zapytał czy Audi będzie lepsze od Mercedesa. Porównując Mercedesa klasy S ze starą Audi 80 raczej stwierdzilibyśmy, że lepszy będzie Mercedes. Jednak przy porównaniu innych modeli wynik mógłby być odwrotny. To samo możemy powiedzieć o deskach tarasowych. Wszystko zależy od tego jakie gatunki czy modele ze sobą porównamy. Przy drewnie możemy wyróżnić gatunki tańsze i mniej wytrzymałe takie jak modrzew czy świerk, oraz droższe i niezwykle wytrzymałe gatunki drewna egzotycznego. Podobna sytuacja jest przy deskach kompozytowych. Tutaj również możemy wyróżnić deski tańsze, o gorszej jakości zazwyczaj produkowane w Chinach, bądź dostępne w marketach oraz deski droższe ale wykonane z lepszych materiałów. Zanim jednak zaczniemy je ze sobą porównywać warto przypomnieć czym w ogóle są deski kompozytowe. 

Mianem kompozytu określa się deski tarasowe wykonane z materiału będącego mieszaniną pyłu drzewnego oraz tworzywa sztucznego (ang. WPC - wood plastic composite), które występuje pod postacią polichlorku winylu (PVC), polipropylenu (PP), bądź polietylenu (HDPE). Dodatkowo dodawany jest barwnik, który nadaje deskom odpowiedni kolor. Najwyższą jakość kompozytu uzyskuje się z połączenia włókien drewnianych i PVC, który jest jedynym polimerem z wymienionej powyżej grupy, charakteryzującym się niepalnością. W takich kompozytach udział składników drewnianych wynosi około 40-55%. W tańszych kompozytach, powstałych z połączenia z polipropylenem (PP) lub polietylenem (HDPE), zbyt duża zawartość drewna może przełożyć się na zwiększenie pochłaniania wody. Deska taka będzie przez to mniej wytrzymała i bardziej podatna na uszkodzenia, a zarazem będzie się bardziej wydłużała, rozszerzała i kurczyła.

Pielęgnacja:

 

Pierwszą i zasadniczą różnicą, która często wpływa na podjęcie decyzji jest konieczność impregnacji. Aby zachować naturalny kolor drewna, a także zapewnić ochronę deski tarasowe powinny być olejowane specjalnym impregnatem przynajmniej dwa razy w roku (na wiosnę oraz przed zimą). Natomiast deski kompozytowe nie wymagają impregnacji, ani malowania farbą. Różnica ta znacząco wpływa na koszty utrzymania naszego tarasu. Jeżeli nawet uda nam się zaoszczędzić przy zakupie tarasu drewnianego, musimy liczyć się z tym, że w przyszłości będziemy musieli ponieść koszt olejowania, czy renowacji tarasu. 

 

 

 

 

 

 

Kolor:

Zarówno przy deskach drewnianych jak i kompozytowych występuje szeroka gama dostępnych kolorów, dzięki czemu w łatwy sposób możemy dobrać odpowiednią barwę, która najlepiej będzie komponowała się z naszym otoczeniem. W przypadku drewna powinniśmy mieć na uwadze, że utrzymanie koloru jest trudne, a często nawet niemożliwe do osiągnięcia. Intensywność koloru możemy podtrzymywać poprzez odpowiednią impregnację jednak przy tarasach drewnianych efekt ten nie będzie długotrwały. Spowodowane jest to szarzeniem się drewna pod wpływem promieni słonecznych i deszczu. Natomiast przy deskach kompozytowych musimy mieć świadomość, że barwa stanie się jaśniejsza poprzez działanie słońca. Jednak różnica ta nie będzie bardzo duża, gdyż kompozyty zazwyczaj posiadają gwarancję na utrzymanie koloru, która wynosi w zależności od producenta od 2 do 5 lat. Aby po tym okresie nadal móc cieszyć się intensywnym kolorem naszego tarasu, niektórzy z producentów wprowadzili do swojej oferty specjalne farby i oleje do desek kompozytowych, jednak w przeciwieństwie do drewna nie jest wymagana tak częsta impregnacja (wystarczające jest malowanie raz na kilka lat). Dlatego utrzymanie koloru tarasów kompozytowych jest znacznie łatwiejsze. 

 

Wygląd:

W tej kwestii ciężko porównywać ze sobą te dwa materiały, gdyż gust każdego z nas jest inny. Jednym na pewno spodoba się naturalne piękno drewna, z różnorodnymi sękami i barwami. Inni będą woleli jednolitą powierzchnię desek kompozytowych. Przy wyborze tarasu drewnianego powinniśmy mieć na uwadze, że deski będą się między sobą różniły, jedne mogą być jaśniejsze inne ciemniejsze. Dla niektórych jest do dodatkowa zaleta drewna inni będą uważali to za wadę. W przypadku tarasów kompozytowych bardzo często zdarza się, że deski są dwustronne, co pozwala na wybranie odpowiadającej nam struktury. Dla osób, którzy cenią naturalne piękno drewna ale woleliby z innych przyczyn taras kompozytowy polecamy deski, które swoim kolorem i wzorem do złudzenia przypominają drewniane. Przykładem takich desek są coraz częściej przez nas montowane kompozyty firmy Millboard

 

Trwałość i użytkowanie:

W przypadku desek drewnianych najbardziej trwałymi są drewna egzotyczne oraz te poddawane obróbce termicznej (Thermory). Przy odpowiedniej konserwacji potrafią przetrwać wiele lat, musimy mieć jednak świadomość, że drewno pod wpływem warunków atmosferycznych "pracuje", tzn. rozszerza się i kurczy, może się wykręcać bądź pękać. Natomiast przy deskach kompozytowych producenci dają od 10 do nawet 25 lat gwarancji, że deska zachowa swoją strukturę, bez wymagania jakiejkolwiek impregnacji. Musimy mieć jednak na uwadze, że w deskach kompozytowych również znajduje się pewna ilość pyłu drzewnego, przez co również mogą one rozszerzać się, wydłużać i kurczyć, dlatego w obu przypadkach bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej dylatacji, która zapewni swobodną pracę deskom oraz odpowiednią wentylację. Podczas użytkowania tarasów powinniśmy zwrócić uwagę na to, że deski kompozytowe, zwłaszcza te o ciemniejszej barwie, bardzo szybko się nagrzewają, co sprawia, że chodzenie boso w słoneczne dni może stać się uciążliwe. Jeżeli chodzi o zarysowania to w przypadku tarasów drewnianych możemy użyć papieru ściernego oraz ponownie zaolejować powierzchnię. Natomiast przy tarasach z kompozytów duże znaczenie ma typ deski, którą wybraliśmy. Jedne są bardziej odporne na zarysowania i plamy, inne mniej. W niektórych przypadkach również możemy użyć papieru ściernego, ale występują również deski, które pokryte są warstwą materiału innego niż wewnętrzna część, co sprawia, że przecieranie papierem ściernym jest niemożliwe. 

 

Koszt:

W tej kwestii bardzo wiele czynników wpływa na końcową cenę naszego tarasu. Tak jak wspomnieliśmy na początku zarówno drewno jak i kompozyt ma swoich tańszych i droższych przedstawicieli. Dodatkowo w obu przypadkach duże znaczenie ma kształt tarasu. W przypadku niektórych desek drewnianych jest możliwość, zamówienia interesującej nas długości natomiast deski kompozytowe posiadają określoną długość zależną od modelu, co może sprawić, że przy montażu tarasu powstanie "odpad", który zwiększy ogólny koszt. Oczywiście istnieje możliwość minimalizacji odpadu poprzez łączenie desek, bądź nieznaczną korekcję wymiarów tarasu.  Różne rodzaje desek wymagają różnych rozstawów legarów, czyli belek na których są montowane. Może to sprawić, że np. zaoszczędzimy niewielką sumę wybierając tańszą deskę, ale będziemy musieli więcej wydać na większą ilość legarów. Z powodu tak wielu różnych czynników wpływających na koszt naszego tarasu, wszystkich Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o cenie poszczególnych modeli desek drewnianych bądź kompozytowych zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą (Kontakt).