Tym, którzy już je popełnili być może ten tekst na nic się nie przyda, choć być może wskaże opcje poprawy sytuacji. Za to ci, którzy dopiero myślą o własnym tarasie, lub są w trakcie budowy, poniższe informacje powinny nieco pomóc i wskazać podstawowe błędy w budowie i projektowaniu.

Po pierwsze schody

To jeden z najczęstszych błędów pojawiający się tym częściej im taras jest wyższy. Już na etapie projektu powinniśmy przeznaczyć znaczną ilość miejsca na schody, które powinny być niskie i szerokie. Podstawowy błąd w tarasie to wysokie, wąskie schody, które w przypadku deszczu lub śniegu mogą stać się przyczyną groźnego upadku. Szerokie schody oprócz walorów bezpieczeństwa podnoszą cały efekt wizualny tarasu. Jeśli schody są wystarczająco szerokie wszerz i wzdłuż można je ozdobić stawiając na bokach stopni donice z kaktusami lub ziołami.

Fundamenty

Jeśli konstrukcja tarasu wykonana została z betonu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pozwolą wyeliminować podstawowe błędy źle wykonanego tarasu. Po pierwsze nie należy łączyć fundamentu domu z fundamentem tarasu – różnica w osiadaniu może powodować pękanie spoin między obydwoma elementami, a także następuje przerwanie ciągłości izolacji fundamentów. Po drugie beton musi być suchy, by po zimie nie powstawały pęknięcia, i wykonany z kruszyw o różnych proporcjach, co zapewnia brak pustych miejsc w materiale.

Izolacja

Kolejnym podstawowym błędem w tarasach jest nieszczelność poszczególnych warstw izolacji spowodowana nieumiejętnemu ich układaniu. Warstwy folii lub papy izolacji przeciwwodnej powinny być ze sobą starannie sklejone co minimalizuje ryzyko przenikania wody. Podobnie rzecz się ma z paroizolacją chroniącą taras od wilgoci z wewnątrz, której uszkodzenie lub nieodpowiedni montaż obniża działanie warstw termoizolacyjnych, co z kolei naraża je na działanie wilgoci i zniszczenie. W trudnych miejscach warto zastosować dodatkowo zaprawę izolacyjną.

Spadek tarasu

Powinien wynosić 2% i opadać w stronę od budynku. Brak zastosowania spadku należy do najczęstszych podstawowych tarasowych błędów – to, że taras jest zadaszony, nie oznacza nie stosowania braku spadku podłoża. Jeśli taras pokryty jest ceramiką to w ten sposób bezpośrednio wywołujemy możliwość wnikania wody pod płytki oraz z czasem ich sukcesywne odpadanie. Oczywiście zminimalizujemy ten problem używając w trakcie kładzenia ceramiki dużej ilości zaprawy klejowej tak, by szczelnie wypełniła powierzchnię pod płytką i wokół niej.

Balustrada

Jest niezbędna, jeśli taras jest wąski i od gruntu dzieli go więcej niż 30 cm – brak balustrady na tego typu tarasie to podstawowy błąd. Należy też pamiętać, by balustrada miała min 90 cm wysokości oraz o tym, by odległości między szczebelkami i od dołu była odpowiednio wąska zapobiegając przeciśnięciu się tamtędy dziecka. Jeśli taras ma schody to one również powinny być zaopatrzone w poręcz zgodną z balustradą, by podkreślić wizualny charakter całości. Warto również, by charakteryzowała się funkcjonalnością w postaci miejsc na świece lub kwiaty i zioła.

Taras drewniany

To chyba najbardziej optymalny wybór, jeśli planujemy wykonać taras nie mając go w projekcie budynku. Po pierwsze odpada problem betonu i mnogości warstw izolacyjnych związanych z tarasem będącym trwałą częścią budynku. Dodatkowo unikamy możliwości popełnienia podstawowych błędów związanych tarasami takich jak, odpowiednia szerokość schodów, glazura czy poręcze i balustrady. Drewniany taras możemy zbudować wzdłuż całej szerokości domu odgraniczając boki dużymi donicami lub przykręcanymi do podłoża lampami ogrodowymi.