Projekty i aranżacje przestrzeni tarasowych powinny łączyć w sobie funkcjonalność i atrakcyjność. Istnieje wiele ciekawych elementów do wykorzystania na tarasach, a także różne style, którymi można się kierować dobierając dekoracje i wyposażenie dominujące w takich miejscach.

Każdy, kogo interesuje pomysł na piękny taras powinien zwrócić uwagę na wielkość danej przestrzeni oraz styl, w jakim chce ją urządzić. Dużą popularnością cieszą się zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne tarasy. Są to miejsca, dzięki którym można przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać nie tylko o dekoracje, ale również o odpowiednie meble tarasowe. Dobry wybór dekoracji, mebli, roślin i innych elementów sprawi, że można cieszyć się tarasem od wiosny do późnej jesieni.

Meble ogrodowe i ich rola w aranżacji tarasu

Jeśli taras jest spory to dobrym pomysłem jest kupno kompletu mebli z dużym stołem. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu. W przypadku mniejszych przestrzeni, dobrym wyborem będzie mały stolik i kilka foteli. Najpopularniejsze są meble ratanowe i teakowe, jednak do głosu coraz śmielej dochodzą elementy umeblowania tarasowego wykonane z innych materiałów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podłóg tarasowych, które niezależnie od materiału, zapewniają wieloletnią trwałość pod warunkiem odpowiedniej impregnacji.

Nie zapominajmy o kwiatach

Każdy, kto chciałby wiedzieć jaki jest dobry pomysł na piękny taras, powinien zwrócić uwagę na korzyści płynące z umieszczania na nim kwiatów i innych roślin dekoracyjnych. Kwiaty ustawione w donicach nie tylko wyglądają ładnie i kolorowo, ale również sprawiają, że będziemy czuć przyjemne zapachy kojarzące się z latem. Innym ciekawym pomysłem jest zasadzenie kwiatów w ogrodzie znajdującym się blisko tarasu.

Nowoczesne stylizacje tarasów

Aktualnie coraz więcej osób i fachowców uważa nowoczesną stylizację za świetny pomysł na piękny taras. W takim stylu ważna jest aranżacja tarasu podobna do tej stosowanej w przypadku salonu. Oznacza to, że na tarasie ustawiane są typowo pokojowe meble i sprzęty, takie jak stoliki, krzesła, fotele, itp. Rośliny umieszczane są w ozdobnych donicach. Jest to więc kompleksowy proces, w ramach którego należy pamiętać o wnętrzu, krajobrazie i architekturze. Generalnie im większy jest taras, tym więcej możliwości aranżacyjnych jest on w stanie zapewnić.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed kupnem mebli, roślin, dekoracji i innych elementów, należy sprawdzić szczelność izolacji wodnej oraz drożność odpływu wody istotnego dla automatycznego nawadniania posadzonych roślin. Istotne jest też sprawdzenie dopuszczalnego obciążenia danego tarasu. W przypadku domów wielorodzinnych, taras nie powinien ingerować w elewację budynku.

Ciekawym pomysłem aranżacji tarasu jest jego połączenie z salonem. Bardzo istotne jest zachowanie podobieństwa podłóg, szczególnie pod względem kolorystyki. W przypadku podłogi drewnianej, dobrymi dodatkami będą rośliny i elementy zielone, ozdobne kamienie czy też ściany pokryte bluszczem.