Drewniany, sporych rozmiarów taras to niewątpliwie ozdoba każdego domu. Sporo czasu spędza się na nim przede wszystkim latem. Jednak wiążą się z tym również i pewne obowiązki. Bez odpowiedniego zabezpieczenia naturalne drewno ulega bowiem niszczeniu – pęka i atakują go różnego rodzaju szkodniki. Dlatego tak duże znaczenie mają regularne zabiegi konserwujące. Bez tego nawet taras wykonany z wysokiej jakości drewna egzotycznego ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Jak zatem należy skutecznie zabezpieczyć deski tarasowe?

Deski tarasowe – jak zabezpieczyć je przed zniszczeniem?

Bardzo istotne jest to, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, podłoże zawsze wymaga wcześniejszego przygotowania. W dużej mierze ułatwia to późniejszą aplikację produktu, a jednocześnie pozwala na uzyskanie powierzchni o równomiernym wybarwieniu. Dodatkowo
drewno surowe wymaga wcześniejszego przeszlifowania papierem ściernym o odpowiednio dobranej ziarnistości. Ponadto powierzchnię należy oczyścić z kurzu i pyłu. Wilgotność drewna nie powinna przy tym przekraczać 20%. Usunąć trzeba koniecznie również ewentualne
zatłuszczenia bądź zażywiczenia. Do tego celu wykorzystać można zwykłą benzynę ekstrakcyjną.

Inaczej wygląda postępowanie w przypadku, gdy dana powierzchnia już była w przeszłości zabezpieczana. Wówczas drewno należy przeszlifować wzdłuż słoi i je zapolerować. Trzeba też dokładnie usunąć stare powłoki. Tylko wtedy preparat może głęboko wniknąć w strukturę drewna i
je skutecznie zabezpieczyć.

Olejowanie sposobem na zabezpieczenie desek tarasowych

Wiele osób zadaje sobie pytanie deski tarasowe jak zabezpieczyć? W tym przypadku poleca się m.in. olejowanie tarasów. To proces, który należy przeprowadzić bardzo dokładnie, aby skutecznie uchronić deski tarasowe przed szybkim zniszczeniem.

W tym przypadku kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego produktu i zastosowanie go zgodnie ze wskazaniami producenta. Konserwacji nie należy przeprowadzać nigdy w czasie zimy oraz upalnego lata. Najlepsze efekty daje olejowanie przeprowadzone w dwóch etapach. Przy tym odstęp między nakładaniem obu warstw powinien wynosić minimum kilka godzin. Trzeba również uważać na to, aby nie nałożyć na deski tarasowe zbyt dużej ilości oleju.

Jak olejowanie wpływa na deski tarasowe?

Do olejowania używa się pędzli do wyrobów rozpuszczalnikowych. Pędzle uniwersalne nie są w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, gdyż posiadają zbyt twarde końcówki, które wymagają wcześniejszego przeszlifowania w celu zmiękczenia.

Olejowanie skutecznie chroni drewno tarasowe przed szkodliwym działaniem wody, promieniowania słonecznego, śniegu, wiatru itd. Sprawia, że deski stają się o wiele bardziej odporne na ścieranie i niegroźne im nawet siarczysty mróz czy długotrwałe opady deszczu. Jednocześnie dzięki olejowi naturalne drewno staje się bardziej odporne na pękanie. Podkreśleniu ulega też rysunek jego słojów. Oczywiście w tym wypadku należy sięgnąć po specjalne oleje dedykowane właśnie do desek tarasowych.